Wystawa „19 okazów geologicznych znalezionych w Polsce” w Art Walk

„19 okazów geologicznych znalezionych w Polsce” w Art Walku

Wystawa 19 okazów geologicznych znalezionych w Polsce  składa się z 19 skał, skamielin i kości pochodzących z terenów dzisiejszej Polski. Jest wynikiem kwerendy przeprowadzonej przez artystkę Katarzynę Przezwańską w trzech warszawskich muzeach: Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego, Muzeum Geologicznym im. Stanisława J. Thugutta, i PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Choć prezentowane eksponaty opisują krajobraz geologiczny naszego kraju w sposób fragmentaryczny, to ten zawężony zbiór powstał w wyniku celowego zabiegu. Zwykle wśród tysięcy muzealnych okazów łatwo przeoczyć zabawnie wyglądającą skamieniałą muszlę, malutki meteoryt, czy bryłę soli, którą można osolić milion zup.

Prezentowane na wystawie okazy ułożone są chronologicznie i opatrzone szczegółowymi opisami. Wszystkie kryją w sobie długą historię, która pozwala spojrzeć na krótki czas, w którym człowiek stąpa po Ziemi, ze zdrowym dystansem. To co dziś jest skamieliną, kiedyś rosło czy biegało po Ziemi, i mogło mieć nie gorszy humor niż my teraz. Nie każdy wie, że na terenach dzisiejszej Polski żyły kiedyś nosorożce włochate, a na warszawskiej ulicy Kopińskiej dokonał żywota trzydziestoletni mamut.

Równie ważnym elementem projektu co wybór skał, skamielin i kości jest autorska aranżacja. Przezwańska precyzyjnie zaprojektowała formy i kolory postumentów, całość komponując tak, że obiekty śmiało mogłyby znaleźć się na wystawie współczesnej rzeźby. Bogactwo form i kolorów, które stwarza natura, mogłoby zawstydzić niejednego artystę.

organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco
koordynatorka: Marta Czyż
asystent: Gustaw Maj

partnerzy i wsparcie merytoryczne:
Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie
Muzeum Geologiczne im. Stanisława Józefa Thugutta, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego

Całość wystawy można także obejrzeć na stronie internetowej pasażu Art Walk – www.artwalk.sztukawmiescie.pl.