O Fundacji

Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizację wydarzeń kulturalnych, a także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.


Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktując kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta, wykorzystujemy ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.


Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej.


Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców.


Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej polegający na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych. W ramach programu prowadzimy także działanie „EDUKujmy się!” polegające na darmowym udostępnianiu materiałów edukacyjnych z zakresu kształtowania przestrzeni publicznej oraz sztuki w przestrzeni publicznej.dokumenty do pobrania

Zarząd fundacji

Jeroen van der Toolen

Dyrektor Zarządzający w Ghelamco na region Europy Środkowej i Wschodniej. Pod jego kierownictwem Ghelamco utworzyło fundację Sztuka w Mieście, mającą na celu poprawę jakości przestrzeni miejskiej. Ponadto, firma jest aktywnym mecenasem wydarzeń kulturalnych i projektów na rzecz przestrzeni publicznej.

Ilona Śmigasiewicz

Członek zarządu i sekretarz fundacji. Na co dzień współuczestniczy w koordynacji i powstawaniu komercyjnych projektów biurowych na terenie Warszawy. Absolwentka Budownictwa w specjalizacji Organizacji i Zarządzania Procesami Budowlanymi i Inwestycyjnymi. Prywatnie miłośniczka architektury, urbanistyki i sztuki.

Justyna Kluczkowska

Członek zarządu i skarbnik fundacji. Na co dzień zajmuje się PR i marketingiem w zakresie nieruchomości komercyjnych. Prywatnie miłośniczka XX-lecia międzywojennego i twórczości Oscara Wilde’a.

Rada fundacji

Beata J. Gawryszewska

dr hab. inż. architekt krajobrazu, kierownik Katedry Sztuki Krajobrazu na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi badania własne związane z problematyką przestrzeni zamieszkiwanych oraz badania z zakresu wzornictwa ogrodowego we współpracy z Festiwalem Ogrodów w Bolestraszycach.

Danuta Kłosek-Kozłowska

profesor dr hab. inż. architekt, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej; kierownik Pracowni Ochrony Dziedzictwa Miast i Studium Podyplomowego Ochrona Dziedzictwa Kulturowego na WAPW; Certyfikat Międzynarodowego Centrum Badań, Ochrony i Restauracji Dziedzictwa Kulturowego ICCROM - Rzym w zakresie konserwacji urbanistycznej - ITUC'97 - Rzym 1997; vice prezydent Komitetu Naukowego Miast Historycznych i Wsi Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Zabytkowych CIVVIH-ICOMOS; prezydent Komisji Dziedzictwa Miast Europy Środkowej i Wschodniej; red. naczelna Kwartalnika Architektury i Urbanistyki PAN; członek Polskiej Akademii Nauk.

Michał Urbaniak

Międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, jazzman, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon. Jest liderem, kompozytorem, aranżerem swoich projektów: „Jazz Legends”, „Fusion”, „Urbanator”, „Urbanizer”, „UrbSymphony”. Laureat Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty (1971).

Współpracownicy

Karolina Wlazło-Malinowska

dr inż. architekt krajobrazu, Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW w Warszawie, w swoich badaniach zgłębia temat kształtowania nocnego krajobrazu miasta przy użyciu tradycyjnych i nowych form oświetlenia. Warszawska animatorka kultury, w fundacji zajmuje się koordynacją merytoryczną projektów. Artystka sztuk wizualnych, specjalistka projektów oświetleniowych. Założycielka grupy „Sekcja Sztuki Światła – Przestrzeń Oświecona”, w ramach której organizuje interdyscyplinarne warsztaty oświetleniowe, pokazy oraz instalacje świetlne. Członek Oddziału Mazowieckiego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

Dokumenty do pobrania

Misja Fundacji

Plik PDF

Sprawozdania

Archiwum ZIP